Kalkulator Energetyczny

25 września 2013

Energooszczędność jest w ostatnich latach jednym z wiodących tematów tematów w budownictwie. Nie bez przyczyny- rosnące ceny nośników energii, ale też systematyczne wprowadzanie nowych rozwiązań (wraz z ich upowszechnianiem przekładającym się na spadek cen), tworzą dla inwestorów warunki i otwierają możliwości zupełnie odmienne od istniejących jeszcze kilkanaście lat wcześniej.

Energooszczędność jest w ostatnich latach jednym z wiodących tematów tematów w budownictwie. Nie bez przyczyny- rosnące ceny nośników energii, ale też systematyczne wprowadzanie nowych rozwiązań (wraz z ich upowszechnianiem przekładającym się na spadek cen), tworzą dla inwestorów warunki i otwierają możliwości zupełnie odmienne od istniejących jeszcze kilkanaście lat wcześniej. Ton rozwijającym się trendom nadają także kwestie ochrony środowiska, w praktyce najczęściej zachęcające do zainwestowania w budynki o wyższym standardzie, tańsze w eksploatacji.

Wychodząc naprzeciw wszystkim, którzy chcieliby w łatwy sposób sprawdzić swój przyszły dom pod kątem zużycia energii w dopasowanych do swoich potrzeb wariantach ocieplenia i ogrzewania oraz przetestować zastosowanie nowych technologii, na naszej stronie wprowadziliśmy kalkulator energetyczny. Dzięki niemu, możemy w bardzo prosty sposób zasymulować zużycie energii i jej przełożenie na rachunki.

Jak korzystać z kalkulatora? To bardzo proste. Do uruchomienia służy przycisk znajdujący się pod listą atrybutów oglądanego projektu (po lewej stronie).

 

Okno programu dzieli się na trzy częśći: na górze wybieramy lokalizację i orientację, po lewej dokonujemy zmian w elementach budynku, a po prawej znajduje się zestawienie wyników.

Zmiany dotyczące elementów budynku są uporządkowane w wersy odnoszące się do poszczególnych przegród, np. w pierwszym najpierw wybieramy materiał, z jakiego wykonane są ściany, później rodzaj izolacji (im mniejszy współczynnik λ (lambda), tym bardziej izolujący), na końcu grubość izolacji. Analogicznie postępujemy z kolejnymi przegrodami, wybierając kolejno materiał ociepleniowy i jego grubość, oraz współczynnik przenikania ciepła U dla stolarki (im niższa wartość, tym lepsza izolacja). Pod przegrodami znajdują się instalacje, gdzie można wybrać rodzaj paliwa i kotła. Pod nimi znajdują się najpopularniejsze z opcjonalnych, nowoczesnych rozwiązań: wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła (rekuperacją), kolektory słoneczne i kominek z płaszczem wodnym.

Już w trakcie wprowadzania zmian w elementach budynku, możemy obserwować, jak przekładają się one na oszczędności, widoczne w oknie po prawej stronie. Jest ono podzielone na trzy zakładki: zieloną (w której widzimy porównanie aktualnej konfiguracji z minimalnymi wymaganiami technicznymi), niebieską (w której widzimy porównanie z podstawową wersją projektu) oraz białą, w której możemy śledzić rozkład strat ciepła w budynku. Poniżej znajdują się przyciski służące do szybkiego przywracanie ustawień początkowych oraz generowania raportu, który zapisuje podsumowanie naszych zmian w formacie PDF.