Gotowe projekty domów – jak wybrać właściwy?

04 października 2013

Wybór projektu to jeden z wielu etapów na drodze do wymarzonego domu. I - jak się okazuje wcale nie jest sprawą prostą. Kryteriów, które musimy wziąć pod uwagę jest wiele i czasem zdecydowanie się na jeden – najlepszy projekt, który w pełni wpisze się w nasze założenia - zajmuje bardzo wiele czasu. . Bogata oferta gotowych projektów z Pracowni Projektowej DOMENA pozwoli na właściwy wybór natomiast my postaramy się dziś nieco rozjaśnić te kwestie, ułatwiając Wam podjęcie trafnej decyzji.

Wybór projektu to jeden z wielu etapów na drodze do wymarzonego domu. I - jak się okazuje  wcale nie jest sprawą prostą. Kryteriów, które musimy wziąć pod uwagę jest wiele i czasem zdecydowanie się na jeden – najlepszy projekt, który w pełni wpisze się w nasze założenia - zajmuje bardzo wiele czasu. . Bogata oferta  gotowych projektów z Pracowni Projektowej  DOMENA pozwoli na właściwy wybór natomiast my postaramy się dziś nieco rozjaśnić te kwestie, ułatwiając Wam podjęcie trafnej decyzji. 

 

Projekty domów – urbanistyczne uwarunkowania prawne

Pierwszym krokiem, który należy wykonać, jest sprawdzenie Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego lub pozyskanie Warunków Zabudowy dla naszej działki. W wymienionych dokumentach znajdziemy wytyczne, związane z nakazami i zakazami w konstrukcji domu – w ten sposób niektóre z gotowych projektów, od razu zostaną wyeliminowane. To element krytyczny - brak zastosowania się do tych wymogów spowoduje, iż nie otrzymamy pozwolenia na budowę. Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego, wydawany jest przez burmistrza, wójta lub prezydenta miasta i określa przeznaczenie terenu, parametry domu – jego wysokość, kąt nachylenia dachu, powierzchnię zabudowy i wiele innych. Jeśli dla naszej działki nie istnieje Miejscowy Plan Zagospodarowania, musimy wystąpić z wnioskiem o wydanie decyzji o Warunkach Zabudowy i Zagospodarowania Terenu. Dokument ten wydają te same władze lokalne. Zapoznanie się z nim nakieruje nas na parametry domu, których musimy się trzymać, wybierając projekt.

Na tym etapie warto również dokonać analizy pod kątem uwarunkowań działki – jeśli ma nietypowy kształt – jest wąska, płytka lub posiada nieregularne boki, musimy skoncentrować uwagę na projektach domów, które będą odpowiadały tym niestandardowym wymogom.

 



 

Wygoda domowników – czyli projekt domu, szytego na miarę

Powszechna jest opinia, iż to właśnie funkcjonalna wygoda jest pierwszym – po uwarunkowaniach prawnych – kryterium, według którego powinniśmy dokonywać wyboru projektu. To element, który będzie stanowił o komforcie całej rodziny i funkcjonalności domu. Gotowe projekty domów przewidują w tym zakresie bardzo dużą swobodę – domy z poddaszem, domy parterowe, piętrowe i wiele innych. Aby mówić o domu idealnym, jego projekt wybierać należy od wewnątrz, zmiana strefy zewnętrznej – elewacji, możliwa jest do adaptacji do naszych potrzeb bez większego trudu. Zdecydowanie ważniejsze, aby wnętrze domu dobierane było pod kątem wymagań funkcjonalnych – wszak inwestycja ma służyć nam przez długie lata.

Rozmiar ma znaczenie 

Pierwszym kryterium, któremu musimy w tym miejscu poświęcić uwagę, jest powierzchnia domu. Uwzględniając wielkość działki, musimy dokonać analizy potrzeb wszystkich przyszłych mieszkańców. Mimo, iż wymagania rodziny w momencie budowy nie są stałą niezmienną - dzieci, które z biegiem lat się usamodzielnią, wielopokoleniowa rodzina – są to uwarunkowania, które musimy brać pod uwagę już na etapie wyboru projektu. Zbyt mały dom, nie dający możliwości adaptacji pomieszczeń na inne cele spowoduje, że zabraknie wygodnej przestrzeni życiowej i – tym samym – ktoś z domowników na tym ucierpi. Z kolei powierzchnia nadmiernie duża, stanie się naszym utrapieniem, zmuszając do większych trudów i kosztów jej utrzymania. 

Funkcjonalność ponad wszystko

Kolejnym aspektem jest funkcjonalność wnętrza. W zależności od wielkości rodziny i potrzeb jej poszczególnych członków, musimy brać pod uwagę liczbę pomieszczeń, ich rozkład, usytuowanie i komunikację.

Aby dom był wygodny dla jego mieszkańców, wyodrębniona na pewno musi być wspólna część dzienna – miejsce, w którym domownicy będą spędzać czas razem, w którym przyjmowani będą goście – zwykle usytuowana w pobliżu kuchni, jadalni i dobrze doświetlona. Wcale nie mniej ważna jest prywatna przestrzeń każdego z członków rodziny – sypialnie, pokoje dzieci, pracownia lub gabinet – jeśli pracujemy w domu. Ważne, aby „prywatna” część domu była w jakiś sposób oddzielona od części wspólnej. Najczęściej odbywa się to z wykorzystaniem schodów – jeśli dom jest wielokondygnacyjny lub korytarza – jeśli rozpatrujemy projekty domów parterowych. Kolejnym aspektem, którego nie powinniśmy pominąć, są pomieszczenia funkcyjne – pralnia, suszarnia, schowek, spiżarnia i inne, które wbrew pozorom, mogą w niezwykle istotny sposób decydować o codziennej wygodzie.

Obok ilości pomieszczeń, istotną rolę odgrywa również ich wielkość. Często popełnianym w tym miejscu błędem, jest branie pod uwagę samych liczb, tymczasem nie tylko sama wielkość ma znaczenie. Warto więc analizując ten aspekt, oprócz zestawień liczbowych, przyjrzeć się także dokładnie rysunkom.

4 strony  świata

Nie możemy pominąć usytuowania rozkładu względem stron świata. Pokój dzienny od strony zachodniej, zapewni doskonałe doświetlenie go popołudniami; sypialnia od wschodu pozwoli na jej przyjemne oświetlenie o poranku - w naturalny sposób pewne pomieszczenia wymagają lepszego nasłonecznienia  i odwrotnie – niektóre z nich nie powinny być nadmiernie przegrzewane promieniami słońca. Wybór projektu powinien więc być dokonywany z naciskiem na optymalne wykorzystanie warunków naturalnych do zwiększenia wygody i uroku mieszkania.

Realny budżet

Kolejnym – krytycznym – aspektem wyboru projektu, powinny być możliwości finansowe. Nie jest sztuką wybór projektu, którego z racji braku środków, nie uda się dokończyć. Szacuje się, iż budowa domu opiewa na kwotę rzędu 3 tysięcy złotych/m2. Oczywiście jest to kwestia mocno indywidualna, zawsze jednak, wybór projektu powinien pozostawać w zgodzie z planowanym na budowę domu budżetem.

Piękny dom w dobrym stylu

Ostatnim, wartym wspomnienia kryterium jest styl domu, który wybieramy. Nie powinien on stanowić projektu, oderwanego od otoczenia. Aby w pełni wyeksponować jego urok - powinien harmonijnie wpisywać się w lokalny styl zabudowy, stanowiąc wraz z nim integralną całość.

 

Wybór projektu domu, to wybór na całe życie. Inwestycja – obok realnych możliwości, związanych z budżetem, działką i uwarunkowaniami prawnymi, ma być naszym miejscem na ziemi. Musi więc w pełni wpisywać się w funkcjonalne założenia i potrzeby wszystkich domowników. Przy zachowaniu tych kryteriów, na pewno zbudujemy idealny dom naszych marzeń.