Wydarzenia ostatnich miesięcy sprawiły, że nad Polską zawisło widomo kryzysu energetycznego. Jednocześnie większość gospodarstw domowych zastanawia się w jaki sposób zminimalizować skutki niedoboru surowców niezbędnych do ogrzewania, które pochłania blisko 70% całej energii wykorzystywanej do eksploatacji budynków. Co chwilę pojawiają się też mniej lub bardziej wartościowe pomysły wykorzystania alternatywnych źródeł energii. Jednak często te najprostsze rozwiązania są tuż obok.
Roleta zewnętrzna - nasz sprzymierzeniec w walce ze stratami ciepła
Większość z nas nie zdaje sobie sprawy z faktu, że budynek traci energię cieplną trzema głównymi drogami: wentylacją, przez ściany oraz poprzez okna i drzwi. Zwłaszcza te ostatnie elementy przyczyniają się do straty nawet 25% ciepła, a latem przepuszczają około 60% energii promieniowania słonecznego, co powoduje przegrzewanie się pomieszczeń. Dlatego mimo, że posiadamy stolarkę okienną cechującą się bardzo wysokimi parametrami izolacyjności termicznej, powinniśmy dodatkowo pomyśleć także o montażu rolet zewnętrznych. W niesprzyjających warunkach atmosferycznych, stanowią one bowiem skuteczną barierę, zabezpieczającą okna przed utratą ciepła nawet
o kilkadziesiąt procent. Dzieję się tak dlatego, że pomiędzy szybą okna, a pancerzem rolety tworzy się swoistego rodzaju poduszka powietrzna, stanowiąca doskonałą izolację. Co więcej, zautomatyzowanie rolet pozwala na precyzyjną kontrolę procesu wymiany cieplnej, redukując tym samym obciążenia sieci energetycznej zimą z uwagi na intensywne dogrzewanie mieszkań, jak i latem ze względu na pracę klimatyzacji.
- Niezwykle pomocne są tutaj wszelkiego rodzaju czujniki pogodowe, które kontrolują różne procesy jak np. temperaturę, poziom nasłonecznienia, deszcz lub wiatr. Na przykład w chłodny, ale słoneczny dzień automatyka pogodowa może ponieść kurtynę rolety zewnętrznej od tej strony budynku, którą najintensywniej dogrzewa słońce, co umożliwia akumulację ciepła wewnątrz budynku. Gdy poziom nasłonecznienia oraz temperatura na zewnątrz spadnie, rolety automatycznie się zamykają, co zapewnia zwiększenie izolacji cieplnej. Wykorzystanie naturalnej energii stanowi z kolei gwarancję oszczędności dla budżetu domowego – tłumaczy Sabina Gustof, Marketing Project Manager w firmie Aluprof SA.
Montaż rolet zewnętrznych w nowym i istniejącym budynku
Na montaż rolet zewnętrznych nigdy nie jest za późno. Odpowiedni wybór systemu zależy jednak
w znacznym stopniu od tego czy mają być one zastosowane w obiekcie istniejącym czy nowopowstałym, gdyż dostępne na rynku produkty różnią się między sobą sposobem montażu. Zaletą systemów adaptacyjnych niewątpliwie jest brak ingerencji w obecny stan budynku, z uwagi na fakt, że nie wymagają one specjalnych przygotowań pod ich instalację. Rozwiązania te mogą być montowane bezpośrednio do stolarki okiennej (we wnęce) lub bezpośrednio na ścianie. Dlatego też są one polecane do zastosowania w budynkach istniejących. Możliwość kolorystycznego dopasowania rolety do elewacji sprawia, że staje się ona także elementem dekoracyjnym budynku.
Gdy przy wyborze odpowiedniego produktu istotnym argumentem jest, aby skrzynka była niewidoczna przy zachowaniu równoczesnej energooszczędności, najlepszym rozwiązaniem są systemy podtynkowe. Są to rolety, których skrzynki są całkowicie zabudowane. Ponadto posiadają one specjalne wypusty, które stanowią jednocześnie podkład pod dowolny materiał wykończeniowy (tynk, klinkier itp.), dzięki czemu skrzynka staje się niezauważalnym elementem fasady budynku. Co ważne, elementy rolety podtynkowej nie ingerują bezpośrednio w konstrukcję okna ani nadproża, nie naruszając tym samym szczelności budynku, co stanowi doskonałą izolację termiczną. Pamiętajmy jednak, że możliwość zastosowania tego systemu w istniejących obiektach możliwe jest po dokonaniu niezbędnych zmian w obrębia nadproża przy konsultacji z architektem.
Na rynku dostępne są również rolety w systemach nadstawnych, które są bardzo często wykorzystywane w budownictwie wielomieszkaniowym. Są to produkty bardzo uniwersalne
i wszechstronne, umożliwiające montaż bez zabudowy, z zabudową częściową bądź całkowitą, gdyż czoło skrzynki jest jednocześnie podkładem pod dowolny materiał wykończeniowy (np. styropian, tynk, klinkier etc.), dzięki czemu pozostaje ona niezauważalnym elementem fasady.
W ofercie firmy Aluprof dostępne są rolety zewnętrzne we wszystkich wymienionych powyżej systemach. - Oferowane przez nas systemy cechują się przemyślaną technologią i wysoką jakością detali. Warto tutaj podkreślić, że rolety podtynkowe w systemach Aluprof posiadają rekomendację Instytutu Domów Pasywnych w Darmstadt (PHI) do zastosowania w budynkach energooszczędnych i pasywnych. Warunkiem koniecznym jest przede wszystkim zastosowanie odpowiedniego rozmiaru skrzynki i poprawnie wykonany montaż w docieplonym uprzednio nadprożu zgodnie z zaleceniami systemodawcy. Dlatego tak ważne jest, aby zastosowanie tego typu produktów przewidzieć jeszcze na etapie projektowania – mówi Sabina Gustof, Marketing Project Manager w firmie Aluprof.
Inwestycja w naszą przyszłość
Myśląc o oszczędnościach w zakresie ogrzewania warto nie tylko szukać alternatywnych źródeł energii, ale postawić przede wszystkim na pewne rozwiązania. W tym przypadku montaż rolet zewnętrznych jest z pewnością trafioną inwestycją, która pozwoli nam w perspektywie długoterminowej kontrolować ilość zużywanej energii do ogrzewania mieszkań i zapobiegać stratom ciepła. Dodatkowo pełnią one także szereg innych funkcji. Roleta zamontowana zgodnie z wytycznymi systemodawcy posiada również bardzo dobre właściwości akustyczne, co pozwala na znaczące zniwelowanie odczucia hałasu pochodzącego z zewnątrz. Systemy rolet oferowane przez firmę Aluprof mogą być dodatkowo zintegrowane z moskitierą, co gwarantuje skuteczną ochronę pomieszczeń przez owadami. Ponadto odpowiednio dobrany system rolet zewnętrznych może stanowić zabezpieczenie przed włamaniem.