Cisza w Twoim domu

02 kwietnia 2019

Budując dom, marzymy o komfortowym, ciepłym i cichym miejscu, w którym możemy odpocząć i odstresować się po dniu pełnym napięć. Aby było to jednak możliwe o odpowiednią izolację akustyczną musimy zadbać już na etapach projektu i budowy. A im lepiej akustycznie chroniony dom, im wyższy poziom izolacyjności akustycznej, tym lepiej się w nim czujemy. O czym powinniśmy pamiętać, aby zapewnić sobie niezbędną do regeneracji ciszę?

Budując dom, marzymy o komfortowym, ciepłym i cichym miejscu, w którym możemy odpocząć 
i odstresować się po dniu pełnym napięć. Aby było to jednak możliwe o odpowiednią izolację akustyczną musimy zadbać już na etapach projektu i  budowy. A im lepiej akustycznie chroniony dom, im wyższy poziom izolacyjności akustycznej, tym lepiej się w nim czujemy. O czym powinniśmy pamiętać, aby zapewnić sobie niezbędną do regeneracji ciszę?

 

Krok 1: Zadbaj o ciszę już na etapie projektu

Ponad 90% naszego czasu spędzamy w budynkach, w których narażeni jesteśmy na różnego rodzaju hałas, który w dużym natężeniu może być dla nas szkodliwy. Dźwięki w budynkach rozprzestrzeniają się na dwa sposoby. Docierają do nas drogą powietrzną lub poprzez konstrukcję budynku drogą materiałową. Dlatego dbałość o komfort akustyczny ważna jest już na etapie projektowania mieszkania czy domu. A warto pamiętać tutaj, że wymagania prawne, jakie muszą spełniać przegrody pod względem izolacyjności akustycznej, mogą okazać się niewystarczające do uzyskania pełnego komfortu akustycznego, ponieważ wytyczają one jedynie określone minimum do spełnienia.  Właśnie dlatego o niezbędny do regeneracji komfort ciszy, musimy zadbać w dużej mierze sami. Na co powinniśmy więc zwrócić uwagę?

Istotne znaczenie ma tu układ budynku, zastosowanie odpowiednich połączeń między przegrodami i świadomość wpływu detali budowlanych na komfort akustyczny, który zapewniać powinien poczucie intymności, spokoju i bezpieczeństwa. Projektując dom warto zwrócić uwagę na to, czy zastosowane produkty i rozwiązania spełniają określone parametry akustyczne, takie jak m.in. współczynnik pochłaniania dźwięku czy sztywność dynamiczna.

Krok 2: Izolacja ścian działowych – dźwięki powietrzne

Dźwięki powietrzne powstają i rozprzestrzeniają się, przenikając przez ściany budynku. To np. odgłosy rozmów prowadzonych w sąsiednim pokoju, dźwięk przejeżdżającego samochodu, głośno słuchanej muzyki czy oglądanej telewizji. To dźwięki tworzone przez czynniki zewnętrzne – płynące z otoczenia budynku, jak i wewnętrzne – dobiegające z sąsiednich pomieszczeń.

Ich wyciszenie i odpowiednia izolacja akustyczna to jeden z kroków do komfortu ciszy w naszych domach. A rozwiązaniem, które coraz częściej stosowane jest w celu jego zapewnienia jest wznoszenie ścian działowych metodą suchej zabudowy, co niejednokrotnie gwarantuje wyższą izolacyjność akustyczną niż w przypadku tradycyjnych ścian murowanych. Decydując się na lekką ścianę działową musimy jednak pamiętać o tym, by szczelnie (w 100%) wypełnić ją wełną mineralną. Warto wybrać do tego produkty, które charakteryzują się wysokimi wartościami współczynnika pochłaniania dźwięku αw (alfa w).

Dobrze sprawdzają się tu wełny mineralne szklane i skalne ISOVER o włóknistej strukturze, jak Aku-Płyta i Polterm Uni. To produkty, które gwarantują całkowite pochłanianie dźwięku, dzięki współczynnikowi AW na poziomie równym 1,00. Aku-Płyta i Polterm Uni chronią zatem przed niepożądanymi dźwiękami powietrznymi, co zapewnia odpowiedni komfort akustyczny w pomieszczeniach.

Krok 3: Izolacja stropów – dźwięki uderzeniowe

Izolacja ścian działowych to jednak nie wszystko, bo w domach oprócz dźwięków powietrznych, mamy również do czynienia z dźwiękami uderzeniowymi, czyli takimi, które powstają na skutek przesuwania krzesła po podłodze, chodzenia czy uderzania piłką o posadzkę.
 

Ograniczenie ich wpływu na poziom ciszy w domu jest możliwe, a pomocnym rozwiązaniem jest tutaj system podłogi pływającej, czyli połączenie izolacji, gdzie na warstwie konstrukcyjnej stropu układana jest elastyczny materiał tłumiący dźwięki w formie pasków dylatacji akustycznej ISOVER Twist oraz poziomo płyty wełny mineralnej np. ISOVER TDPT lub Stropoterm. Następnie odpowiednie warstwy: rozdzielająca (np. folia), dociskowa (jastrych lub wylewka) i posadzka. To, co wyróżnia podłogę pływającą to brak trwałego połączenia z konstrukcją budynku dzięki dylatacji obwodowej, co pozwala znacznie ograniczyć przenoszenie drgań na sztywne elementy konstrukcji.
 

Krok 4: Izolacja przegród zewnętrznych

Choć to nieoczywiste, na poziom izolacyjności akustycznej naszego domu, wpływ ma również izolacja termiczna przegród zewnętrznych. Np. izolując poddasze wełną mineralną ISOVER poprawiamy komfort akustyczny, gwarantując sobie ochronę przed dźwiękami dobiegającymi z zewnątrz. Odczujemy to np. podczas opadów deszczu, kiedy odgłos spadających kropli nie będzie przeszkadzać nam we śnie.

 

Odpowiednia izolacyjność akustyczna to z całą pewnością wartość, którą powinien zapewnić nam nasz deweloper lub wykonawca. Warto zwrócić na to szczególną uwagę na etapie budowy, ponieważ w gotowych budynkach trudniej jest osiągnąć pożądany efekt. Inwestor zatem może (lub powinien) wymagać odpowiednio wysokiego komfortu akustycznego.