Budujemy dom – krok I, zakup działki budowlanej.

16 stycznia 2013

Budowa domu, to poważna inwestycja i plan, na który składa się wiele elementów. Aby przedsięwzięcie zakończyło się sukcesem, należy się do niego przygotować w sposób dokładny, zwracając uwagę na elementy krytyczne. Pomożemy Wam usystematyzować najważniejsze zagadnienia w kolejności, w jakiej najlepiej jest się za nie zabrać… Pierwszym krokiem przed budową domu jest zakup działki, na której nasz dom stanie. Istnieje szereg zagadnień, na które musimy zwrócić uwagę, zanim zdecydujemy się na finalizację transakcji. Zaniedbanie lub pominięcie któregoś z nich powodować może problemy i utrudnić budowę wymarzonego domu.

Budujemy dom – krok I, zakup działki budowlanej.

Budowa domu, to poważna inwestycja i plan, na który składa się wiele elementów. Aby przedsięwzięcie zakończyło się sukcesem, należy się do niego przygotować w sposób dokładny, zwracając uwagę na elementy krytyczne. Pomożemy Wam usystematyzować najważniejsze zagadnienia w kolejności, w jakiej najlepiej jest się za nie zabrać…

Pierwszym krokiem przed budową domu jest zakup działki, na której nasz dom stanie. Istnieje szereg zagadnień, na które musimy zwrócić uwagę, zanim zdecydujemy się na finalizację transakcji. Zaniedbanie lub pominięcie któregoś z nich powodować może problemy i utrudnić budowę wymarzonego domu.

Przed zakupem

Przeznaczenie działki

Jeśli już mamy na oku działkę, którą chcielibyśmy kupić, w pierwszej kolejności, sprawdzić powinniśmy jej przeznaczenie – musimy się dowiedzieć, pod jaki rodzaj zabudowy jest przeznaczona. W tym celu należy skontaktować się z urzędem miasta/gminy. Tam bezpośrednio z wypisu Planu Zagospodarowania Przestrzennego lub na bazie Decyzji o Warunkach Zabudowy uzyskamy informację, czy wybrana przez nas działka jest budowlana, czy plany przewidują w tym zakresie jakieś ograniczenia  - np. dotyczące gabarytów domu, ilości kondygnacji, kształtu i nachylenia dachu, etc. oraz czy wymaga dodatkowych decyzji urzędowych.

Na wypis z Planu Zagospodarowania Przestrzennego będziemy musieli zaczekać kilka – do kilkunastu (w zależności od urzędu) dni. Na Decyzję o Warunkach Zabudowy niestety czeka się nieco dłużej – tu czas oczekiwania może się wydłużyć nawet do kilku miesięcy. Za oba dokumenty musimy zapłacić – w obu przypadkach nie są to jednak koszty wysokie, oscylują w granicach kilkudziesięciu złotych.

Stan prawny terenu

Nie mniej ważnym, od powyższych, jest kryterium własności działki, czyli stan prawny terenu. Musimy się więc przed zakupem upewnić, że po jej zakupie nie zgłoszą się do nas z roszczeniami osoby trzecie i że właściciel ma wyłączność do dysponowania działką.

W tym celu należy wybrać się do lokalnego Sądu Rejonowego i udać do Wydziału Ksiąg Wieczystych. Tam uzyskamy wszelkie informacje, dotyczące roszczeń, służebności, hipoteki i własności prawnej. Warto w tym miejscu również sprawdzić także sąsiadujące z wybraną działki  w kontekście planu miejscowego, dowiadując się, czy np. czy nie jesteśmy uzależnieni od drogi dojazdowej przez czyjąś własność, której służebności nie mamy zagwarantowanej.

Uwarunkowania geologiczne

Kolejnym aspektem, którym musimy się zająć są warunki geologiczne na działce, którą wybraliśmy. Może się okazać, że planowana przez nas inwestycja będzie wymagała dodatkowych - w skrajnym wypadku - bardzo wysokich nakładów finansowych z powodu specyficznych uwarunkowań terenu.

Niewiadomych może być wiele – począwszy od wysokiego poziomu wód gruntowych, głębokie posadowienie gruntów nośnych, które mogą utrudnić prace w wykopach i wymagać bardziej rozbudowanej konstrukcji pod budynkiem, poprzez fakt, że działka znajdować się może na terenie zalewowym, teren może być osuwiskowy, aż po trudniejsze ukształtowanie terenu – spadki i wzniesienia, których wyrównanie pochłonie dodatkowe koszty.

Podstawowe informacje w tym zakresie odczytamy  już z Wypisu Zagospodarowania Przestrzennego, jednak aby mieć pewność, że wiemy wszystko, konieczne są badania, które wykona na nasze zlecenie geolog. Koszty takiego przedsięwzięcia uzależnione są od powierzchni działki i zaczynają się od 1000 złotych w górę.

Infrastruktura

Jeśli wszystkie poprzednie elementy zgodne są z naszymi założeniami, czas na zgłębienie wiedzy na temat infrastruktury. Musimy sprawdzić, czy działka jest uzbrojona (posiada przyłącze do gazu, prądu, wodociągu oraz kanalizacji) oraz czy posiada dostęp do drogi dojazdowej (to istotny element już na etapie budowy, kiedy potrzebny będzie dojazd dla ciężkich samochodów dostawczych z materiałami budowlanymi).

Uzbrojenie wiąże się z dodatkowymi kosztami i czasem, który nie zawsze posiadamy, warto więc w miarę możliwości wybierać działkę, która te walory posiada. Ma to również wpływ na nasze decyzje budowlane – np. na jaki typ ogrzewania domu się zdecydujemy i jakie koszty w przyszłości będzie to dla nas oznaczało.

Lokalizacja

Choć plusy i minusy lokalizacyjne odczuwalne będą dla nas dopiero po przeprowadzce do nowego domu, dobrze mieć o nich pojęcie jeszcze przed zakupem. Życie w pobliżu fabryk, zakładów produkcyjnych, czy torów kolejowych, może okazać się dla nas mocno uciążliwe.

Nie bez znaczenia pozostaje również rozbudowa infrastruktury i jej założenia na przyszłość – czy dostępne będą wszystkie ułatwienia życia codziennego, których oczekujemy – sklepy, szkoły, przedszkola, banki, przystanki autobusowe, etc. Warto zaznajomić się z okolicą i jej charakterem przed podjęciem ostatecznej decyzji, aby upewnić się, że to jest dokładnie to miejsce, którego szukaliśmy.

Rozmiar działki

W tym miejscu musimy pamiętać o przepisach, warunkujących odległości od poszczególnych elementów (są one ściśle określone prawnie) – przepisy pożarowe, odległość od drogi publicznej, odległość od działki sąsiadującej, etc. Musimy mieć pewność, że przy zachowaniu wytycznych, będziemy w stanie zbudować taki dom, jaki planujemy.

Wybierając działkę, musimy mieć także na uwadze nasze obecne i przyszłe potrzeby – wielkość domu, ogrodu – miejsce na ewentualny plac zabaw dla dzieci, czy basen.

Po prześledzeniu wszystkich powyższych uwarunkowań, możemy być spokojni o to, że wybrana działka niczym nas nie zaskoczy. Jeśli wszystkie kryteria są zgodne z naszymi założeniami – możemy w pełni świadomie decydować się na zakup i przejść do etapu kolejnego – budowy wymarzonego domu.